|چهارشنبه 15 مرداد 1399
 منوی اصلی
 
 مقالات فرهنگ و هنر
کلمه کلیدی
:
از
calendar
تا
calendar
جستجو

بازار در سفرنامه ناصرخسرو و احسن­ التقاسيم مقدسي

بازار در سفرنامه ناصرخسرو و احسن­ التقاسيم مقدسي اين مقاله تحقيقي است براي يافتن اطلاعاتي درباره­ي بازار, معماري و محل قرارگيري بازار در شهرها, نقش­هاي اقتصادي, اجتماعي و فرهنگي, ارتباط اندام­وار آن با مسجد, آداب بازار و برخي نکات ديگر. اين مجموعه اطلاعات آن، براساس دو کتاب «سفرنامه­ي ناصرخسرو» و «احسن­التقاسيم مقدسي» شامل بازارهاي تعداد بي­شماري از شهرهاي کشورهاي مختلف اسلامي در سده­هاي چهار و پنج هـ . ق. می­شود.
شنبه 1 تير 1398

برگردان ناصر فکوهی

پاره های هنر

پاره های هنر رودن: هنر ، مرده است
شنبه 1 تير 1398

آشنایی با یکی از مفاخر آذربایجان

استاد بزرگوار دکتر محمد علی موحد

استاد بزرگوار دکتر محمد علی موحد دوم خرداد ماه ، زاد روز دکتر محمدعلی موحد, مورخ, محقق, مترجم و مصحح متولد ۱۳۰۸, تبریز  است.
جمعه 3 خرداد 1398

ملیحه درگاهی

خرده فرهنگ ها از منظر مکتب محیط شناختی شیکاگو

خرده فرهنگ ها از منظر مکتب محیط شناختی شیکاگو بازتولین فرهنگ در بستر شهر می تواند از خلال خرده فرهنگ ها صورت گیرد خرده فرهنگ هایی که امروز با گسترش روز افزون شهرها و افزایش پیچیدگی در آنها، اشکال متنوع تری را یافته اند.
جمعه 3 خرداد 1398

مهسا شیخان

روز جهانی سواد: نگاهی به سند مفهومی سواد 2018 (1)

روز جهانی سواد: نگاهی به سند مفهومی سواد 2018 (1) سازمان فرهنگی آموزشی یونسکو به منظور تاکید بر نقش و اهمیت روز افزون سواد در رشد فردی و اجتماعی افراد در سراسر دنیا، در چهاردهمین نشست عمومی یونسکو در 26 اکتبر 1966، روز هشتم سپتامبر را «روز جهانی سواد» نامگذاری کرده است.
پنجشنبه 2 خرداد 1398

مینو امیر قاسمی

جشن و جشنواره

جشن و جشنواره زمان و مکان چگونه مقدس می شوند
دوشنبه 30 ارديبهشت 1398

ناصر فكوهي

ریشه های اسطوره ای یک رفتار اجتماعی : پیک نیک در ایران

ریشه های اسطوره ای یک رفتار اجتماعی : پیک نیک در ایران بازگشت به اسطوره، لزوما خروج از موقعیت کنونی و کارکردی، از نقش های اجتماعی کنشگران زنده و تعاملات میان آنها نیست.
شنبه 28 ارديبهشت 1398

بهار مختاریان

موی بریدن در سوگواری

موی بریدن در سوگواری در حوزۀ اسطوره شناسی آیین ها و رفتارهای آیینی آن روی سکۀ اسطوره ها به شمار می آیند و به رغم انکه به دشواری تن به تحلیل می دهند، اما ماندگاری آنها برای پژوهش های اسطوره شناسی اهمیت بسیار دارد. 
شنبه 28 ارديبهشت 1398

ناصر فکوهی

غرب و شرق در بازی فرهنگ

غرب و شرق در بازی فرهنگ آنچه امروز و از قرن بیستم از این واژ درک می شود، کشورهای توسعه یافته اروپایی و آمریکا هستند که البته  کشورهایی چون ژاپن، استرالیا  و چند کشور دیگر را نیز باید به آنها افزود. اشاره من در بالا به درک متعارف در ادبیات اجتماعی و سیاسی از واژه «غرب» (occident / west) است.
شنبه 28 ارديبهشت 1398

فاطمه خضری

نگاهی انسان شناختی به زندگی و آثار ساعدی

نگاهی انسان شناختی به زندگی و آثار ساعدی   هر نویسنده با آثاری ثبت شده، مطمئنا" از رهگذر نگاه خود شرحی از زندگی خویش را هم نوشته است.
پنجشنبه 26 ارديبهشت 1398