|سه شنبه 21 مرداد 1399
 منوی اصلی
 
تاریخ : يکشنبه 24 بهمن 1395     |     کد : 17

گزارش کمیته فرهنگی به چهارمین مجمع عمومی

.

باسمه تعالی


 (متن گزارش کمیته فرهنگی خانه توسعه آذربایجان به مجمع عمومی )        اول بهمن ماه 1393

کمیته فرهنگی خانه توسعه آذربایجان که در نشست های اولیه با اندیشمندان و صاحبنظران به ضرورتهایی در حوزه فرهنگ وعرصه هنر دست یافته بود وگزارش آنها در مجمع عمومی قبلی به استحضار اعضاء محترم رسید ، در دوره اخیر کار خودرا به پیگیری تصمیمات در محورهای زیر متمرکز نمود :

محور اول : مهم ترین ضرورتی که در حوزه فرهنگ مورد بحث قرار گرفته و دراولویت نخست برآن تاکید می شد ، تدوین دانشنامه آذربایجان شرقی بود . با توجه به وجود اطلاعات ناقص و پراکنده پیرامون تبریز و آذربایجان در منابع مکتوب بویژه متناقض بودن برخی مطالب در حافظه تاریخی منطقه ، اقدامات عملی در جهت تحقق این نیازرا ایجاب می نمود . دانشنامه علاوه بر احراز هویت واقعی در همه زمینه های فرهنگی ، اقتصادی ، تاریخی و اجتماعی ، می تواند یکی از پایه های اساسی توسعه منطقه بشمار رفته و بسیاری از ضرورتهای فراموش شده را در اولویتهای اجرایی قرار دهد .

 حضور فعالانه اعضای کمیته فرهنگی خانه درمرکز پژوهشهای شورای اسلامی شهر تبریز در گامهای نخست پس ازتشکیل چندین جلسه و تدوین الگوریتم کاربرای شهر تبریز با استعفای آقای دکتر بهشتی از ریاست این مرکز متوقف گردید .

ضمن ادامه پیگیری ها برای تدوین دانشنامه استان ، بالاخره موضوع در دستور کار بنیاد ایران شناسی قرار گرفت . برابر برنامه اعلام شده قرار است دانشنامه در قالب یکصد مقاله تحقیقی و دربرگیرنده همه زمینه های فرهنگی ، اقتصادی ، تاریخی و اجتماعی برای استان تا پایان سال 1394 در شعبه بنیاد ایران شناسی محقق شود . بدیهی است که کار همزمان در استانهای اردبیل و آذربایجان غربی درواقع منجر به تدوین دانشنامه آذربایجان خواهد شد . بنده از طرف کمیته فرهنگی خانه و بعنوان مسئول اجرایی طرح از اعضای محترم و فرهیخته خانه که بنحوی می توانند در اجرای این طرح مشارکت کنند دعوت می کنم جهت آشنایی با شیوه نامه ،عناوین مقالات و وضوابط تنظیم آنها با ما درارتباط باشند .

محور دوم : ارزیابی فعالیتهای فرهنگی ، تجزیه و تحلیل و آسیب شناسی حوزه اجرایی فرهنگ مشتمل بر :

1.بررسی مشکلات حاکم بر مطبوعات و اهل رسانه به اهتمام خانم دکتر امیرقاسمی عضو محترم هیئت مدیره خانه که با حضور فعالانه در برنامه های فرهنگی استان تصویری از این حوزه بویژه را به کمیته ارائه نمودند


2.بررسی مسائل ومشکلات حوزه هنر و فرهنگ و کتابخانه ها که جناب آقای فرهود صفرزاده هنرمند و پژوهشگر فرهیخته متحمل زحمات زیادی شدند .


3.بررسی وضعیت کانونها ، انجمن ها و هنرستانها توسط آقای مهدی لذیری و ارائه گزارش مفید در این زمینه .


4.دیدار و نشست با مدیران و کارشناسان سابق حوزه های اجرایی فرهنگ وجمع بندی مسائل و مشکلات این حوزه با توجه به تغییر دولت به همراه  مسائل مربوط به حوزه گردشگری و میراث فرهنگی که از همکاری حاج آقا بشیری دراین ارتباط سپاسگزاریم .


5. ارائه گزارشهای حوزه فرهنگ ، میراث فرهنگی و گردشگری به هیئت مدیره خانه جهت لحاظ نمودن در سند چم اندازتدبیر و امید .

6.قرار ملاقات با مدیران کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری وطرح مشکلات و نارسائیها با آنان ، که نسخه مکتوبی از جمع بندی مسائل و موضوعات مربوطه نیز در اختیار آنان قرار گرفت .

7.همکاری با سایر کمیته ها نظیر برگزاری سخنرانی و همایش ، هیئت تحریریه سایت خانه و احیای دریاچه ارومیه مانند کلیپی که در حاشیه مباحث دریاچه ارومیه نمایش داده شد .

 کمیته فرهنگی و هیئت مدیره خانه توسعه آذربایجان با ارزیابی از کم و کیف امور فرهنگی و خصوصا برنامه های سال جاری از جمله برگزاری هفته نکوداشت تبریز و همایش بین المللی شهریار، ضمن تقدیر و تشکر از برگزار کنندگان بر افزایش بار علمی برنامه ها و همایشها ، پرهیز از برنامه های مقطعی و عامه پسند و توجه به اقدامات بنیادین و احیائ مکاتب هنری و فرهنگی تاکید داشته وآمادگی خانه توسعه آذربایجان را جهت همکاری در این زمینه ها اعلام می نماید .

در خاتمه با عرض پوزش از کوتاهی در بهره گیری از همه ظرفیت های فکری اعضاء و خصوصا صاحبنظران حوزه فرهنگ امیدواریم این نقیصه کمیته فرهنگی را در در ادوار بعدی جبران کنیم .


                                                                        محمود رنجبر ، دبیر کمیته فرهنگی

 


PDF